Aktuale

Serwer: Dialogu do të duhej të orientohej drejt çështjeve më praktike

Daniel Serwer, profesor amerikan në universitetin Johns Hopkins ka folur për dinamikën e zhvillimeve politike që lidhen mes Kosovës dhe Serbisë. Serwer duke komentuar dinamikën ... Read More

Serwer: Dialogu do të duhej të orientohej drejt çështjeve më praktike

EkonomiEXPLORE ALL

KESCO: Kurseni maksimalisht rrymën, 1 milion euro energji po importohet

Jul 16, 2024

Kompania Kosovare për Furnizim me Energji Elektrike (KESCO) iu ka bërë thirrje qytetarëve të kursejnë "maksimalisht" energjinë elektrike, duke njoftuar se 1 milion euro energji po importohet çdo ditë. KESCO ka njoftuar se Kosova aktualisht nuk po prodhon më tepër se 500 MW rrymë, pasi njësia B1 e KEK-ut është ... Read More

OEK: Vendimi i Qeverisë për automjetet 7.5 tonë po i dëmton rëndë bizneset

Jul 15, 2024

Reagim nga Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar të hënën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për ndalimin e qarkullimit të automjeteve me peshë mbi 7.5 tonë, i cili ka hyrë në fuqi më 14 korrik. Sipas OEK-së, ky vendim ka shkaktuar shqetësime dhe humbje të mëdha te bizneset. “Ndërkohë ... Read More

Vala përmirëson rrjetin në gjithë vendin, në shfrytëzim edhe rrjeti 5G

Jul 12, 2024

Telekomi i Kosovës ka përfunduar të gjitha punimet në ndërrimin e rrjetit, duke kaluar ngadalë, por sigurt, në 5G. Drejtori teknik i Telekomit, Halil Krasniqi, sqaroi për RTK-në se nga 5 korriku, klientët e Valës nuk kanë asnjë problem në komunikim. Krasniqi po ashtu deklaroi se në shfrytëzim është lëshuar ... Read More

SportEXPLORE ALL

Lojrat Olimpike “Paris 2024”, detaje nga ceremonia madhështore mbi lumin e Senës

Jul 17, 2024

Për herë të parë në histori, ceremonia e hapjes së një olimpiade do të bëhet nëpër qytet dhe jo në një stadium. Gjashtë kilometra ndajnë Pont d'Austerlitz (Pont D’Austerlitz) dhe Pont d'léna, dhe përgjatë kësaj rruge përgjatë lumit parizien, do të nisen 162 anije, duke marrë me vete më shumë ... Read More

ShowbizEXPLORE ALL

Luizi shkon në shtëpi në ora 5, ja si reagoi Kiara

Luizi shkon në shtëpi në ora 5, ja si reagoi Kiara

ShowbizJuly 16, 2024

Luiz Ejlli dhe Kiara Tito, bashkë me vajzën e tyre, prej disa ditëve kanë nisur pushimet. Kiara poston vazhdimisht foto nga pushimet. Por Luizi ka ... Read More

Çfarë guximi!Tom Cruise, varet nga aeroplani gjatë xhirimeve të “Mission Impossible”

Çfarë guximi!Tom Cruise, varet nga aeroplani gjatë xhirimeve të “Mission Impossible”

ShowbizJuly 16, 2024

Aktori i njohur Tom Cruise habiti të gjithë me pamjet e fundit nga xhirimi i filmit “Mission Impossible”. Guximi i yllit të Hollivudit kaloi çdo ... Read More

“Të performosh live është pjesa ime e parapëlqyer”, Rita Ora paralajmëron “bombën” për vitin 2025

“Të performosh live është pjesa ime e parapëlqyer”, Rita Ora paralajmëron “bombën” për vitin 2025

ShowbizJuly 16, 2024

Këngëtarja kosovare me famë botërore Rita Ora është duke u përgatitur për vitin 2025. Ajo është duke punuar fuqishëm në albumin e saj të katërt ... Read More

TeknologjiEXPLORE ALL

BE: X po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara

BE: X po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara

TekonologjiJuly 12, 2024

Platforma X e miliarderit, Elon Musk, po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara dhe po shkel rregullat e përmbajtjes të Bashkimit Evropian, tha Brukseli më ... Read More

Qentë robotë do të përmirësojnë jetën e personave me probleme të shikimit

Qentë robotë do të përmirësojnë jetën e personave me probleme të shikimit

TekonologjiJuly 8, 2024

Një qen robot kinez me gjashtë këmbë mund të ndihmojë njerëzit me shikim të dëmtuar të jetojnë më të pavarur. Qeni robot, i cili aktualisht ... Read More

A do të ndikojë Inteligjenca artificiale futbollin?

A do të ndikojë Inteligjenca artificiale futbollin?

TekonologjiJune 20, 2024

Gara mes ekipeve për të kryesuar në majat e piramidës së futbollit përcaktohet nga detaje të vogla teknike. Inteligjenca artificiale është kufiri i ardhshëm vendimtar ... Read More

OpinioneEXPLORE ALL

Opinione

Të ndalet shkatërrimi i shtetit

June 28, 2024

Shkruan: Besnik Tahiri Tri ligjet e sotme do të godasin demokracinë dhe zërin e ... Read More

Të ndalet shkatërrimi i shtetit
Opinione

Lufta dhe paqja, si ta lexojmë krizën rajonale në këtë pjesë të Evropës?

June 22, 2024

Shkruan: Albert PRENKAJ Leximi i një krize rajonale, ndërveprimet në mes vendeve të kësaj ... Read More

Lufta dhe paqja, si ta lexojmë krizën rajonale në këtë pjesë të Evropës?